LABORATUVAR PROJE, PLANLAMA VE KURULUMU

LABORATUVAR PROJE, PLANLAMA VE KURULUMU

Yazar: Solarlab Okunma sayısı: 1373 Yayınlanma tarihi 06 Aug 2021 Yorum: 0

Laboratuvar ihtiyacı olan şirketlerin, kurulum sürecinde uygulanması ihtimal sistem,

1. Başlangıçta sektör gerekliliği olarak yasal mevzuatın bilinmesi, laboratuvarın bu çerçevede standartlara uygun projelendirilmesi.

2. İhtiyacı muhtemel malzemelerin ve enstrümanların belirlenerek, teknik şartname oluşturulması.

3. Çalışacak personellere kullanım, servis ve yönetmelik eğitimlerinin verilmesi

 

Laboratuvar Nasıl Kurulur ?

Laboratuvar kurulumunda dikkat edilecek en öncelikli özellik ihtiyaca cevap verebilmesidir. Öncelikle laboratuvar projelendirilirken olası yer değişimleri düşünülerek bölmelerin ve yapıya karar verilmelidir. Aynı zamanda ortamda oluşabilecek tehlikeler için risk seviyesinin en az olacak şekilde önleyici faaliyetlerin planlanarak laboratuvar kurulumunun uygulanması gereklidir. Laboratuvar nasıl olmalıdır ve projelendirme nasıl yapılmalıdır soruları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Laboratuvar Çalışma Alanı 

Laboratuvar çok yer kaplamamalıdır, laboratuvar yönetmeliği düşünülerek yapılmalıdır. İhtiyaç olmayan hiçbir malzeme ve ekipman bulundurulmamalıdır. Uyarı levhaları eksiksiz ve net anlaşılır şekilde yerlerinde olmalıdır.

 

Laboratuvar Tezgah Sistemi

Kimyasal malzemelerle çalışırken güvenli ve ergonomik bir ortam hazırlamak amacıyla kullanılan çalışma sistemine tezgah denir. Laboratuar tezgahlarında ısı ve kimyasallara dayanıklı malzemelerden imal edilmiş ürünler tercih sebebidir. Tezgahların alt bölümleri, depolama amaçlı dolap olarak kullanılabileceği gibi analizler sırasında oturarak çalışmaya imkan veren düzen şeklinde de kullanılabilir. Tezgahlar, laboratuvar çalışmalarında kullanılmak üzere tasarlanmış, deney araçlarını, cihazları, enerji, gaz, su bağlantılarını üzerinde barındırarak kullanım kolaylığı sağlayan, kimyasallara dayanıklı çalışma alanlarıdır.

Otoklav

Yüksek sıcaklık ve basınç altında buhar yöntemiyle yapılan sterilizasyon işleminde kullanılan cihaza otoklav denir. Mikrobiyolojik veya kimyasal atık oluşturulması muhtemel laboratuvarlarda daha önceden belirlenmiş özelliklere ve büyüklüğe sahip otoklav tesis edilmelidir.

Atık Konteyneri

Laboratuvarlarda sıradan çöp kutusu kullanılamaz. Biyolojik , kimyasal ve radyoaktif sepetleri ayrı düşünülmelidir.

 

Mikrobiyolojik / Biyogüvenlik Emniyet Kabinleri

Mikrobiyolojik düzeyde çalışmaların olacağı durumlarda laboratuvar kurulması düşünülüyorsa, gerekli yükümlülükler arasında yer almaktadır. Bu cihazlar güvenlik ve kalite sertifikalı olmalıdır. Üç farklı koruma sağlanmalıdır : Kullanıcı, numune ve çevre. Mikrobiyolojik çalışmalar ile birlikte uçucu zehirli kimyasallar ve radyoaktif ile çalışmak için de kullanılabilir olmalıdır.

 

Çeker Ocaklar

Laboratuvarlarda oluşan buharı tehlikeli olan kimyasallarla çalışmak için uygun ortam sağlayan aspirasyon yöntemi ile bu buharı dışarı atan cihazdır. Ayarlanabilir çekim kuvveti ile farklı hızlar için kullanılabilirdir. Ayrıca su, hava, gaz ve vakum girişleri mevcuttur. İngilizcesi fume cupboard ya da fume hood olarakta bilinen; ilaç, kimya laboratuvarları ile hastaneler başta olmak üzere zehirli gaz salgılayan maddeler ile güvenli bir biçimde çalışabilmeyi sağlar. Aynı zamanda laboratuvara ait havalandırmanın yardımcı unsurlarındandır. Düşünülenin aksine davlumbaz gibi dahili bir emişten ziyade çatıda konuşlandırılan güçlü emiciler ile birlikte kullanılır. Laboratuvarlara kimyasal yanıcı, toksit taşıyıcı, uçucu kimyasallara yönelik onaylı ve kimyasal duman kapağı ile sınırlı olmayan çeker ocak cihazları yerleştirilmelidir.

 

Kimyasal Saklama Dolapları / Kabinleri

Kimyasal madde saklama tehlikeli ve ciddi bir iştir. Bir dikkatsizlik veya yanlış saklama koşulları, istenmeyen durumların oluşmasına sebep olabilir. Kimyasal saklama dolabı özellikleri, tehlikeli kimyasal madde saklanmasını daha kolay ve güvenli bir hale getirecektir. Kimyasal saklama dolabı ile saklanması tehlikeli, laboratuvarlarda kullanılan gerekli kimyasallar için yangına dayanıklı dolaplar üretmektedir. Yanıcı sıvılar ya da yanıcı olmayan tehlikeli maddeleri güvenli ve yangından koruyarak saklanabilmesi için güvenli bir depolama haznesi bulundurmanız gerekecektir. Hangi tehlikeli madde için hangi dolabın uygun olduğunu bilmiyorsanız, bu konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Firmamız, Laboratuvar cihazları, kaliteli ürün yelpazesini ve hizmet sunduğu müşteri portföyünü her geçen gün arttırarak uzun yıllar sektörün aranılan şirketi olmayı hedeflemiştir.

İnsan sağlığına verdiğimiz önem ve tavizsiz sürdürdüğümüz müşteri memnuniyeti anlayışımızla sağladığımız başarıyı, bundan böyle şirketimizin her aşamasında ve işletmemiz genelinde uygulayacağımız yöntemlerle bütünleştirmeyi hedefliyoruz.

Yorumlar
Yorum yap