SU ANALİZİNİN ÖNEMİ

SU ANALİZİNİN ÖNEMİ

Yazar: Solarlab Okunma sayısı: 445 Yayınlanma tarihi 27 Aug 2021 Yorum: 0

Su analizi neden önemli?

Su yaşamın kaynağı ve temelidir. Yaşadığımız yer ve insan vücudunun %70 ‘inden fazlası su’dur. Metabolizma için gerekli olup en önemli gıda maddesidir. Suya karışan maddeler; suyun fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısını değiştirmektedir. Bir solvent ve transfer ortamı olarak su sadece gerekli mineralleri ve besinleri değil, aynı zamanda su veya kara organizmaları içinde biyo-birikme özelliğine sahip zararlı kirleticileri de içinde bulundurmaktadır. Kalite kontrol ve risk değerlendirme açısından su laboratuvarlarında  giderek karmaşıklaşan zararlı bileşenler, artan örnek sayıları ve küçülen analiz limitleri ile başa çıkabilecek düşük maliyetli cihaz ve metodlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kimyasal ve mikrobiyoloji analiz cihazları arasında lider bir üretici olan Lovibond, size sadece en gelişmiş cihazları sağlamakla kalmaz, çok detaylı analiz konularında da çözümler sunar. 

Lovibond Tintometer Group, 125 yılı aşkın üretim tecrübesi ile su üzerinde yoğunlaşarak sadece kolay kullanılır değil aynı zamanda teknolojik olarak profesyonel cihazlar geliştirmiştir. Solar Lab, Lovibond markasının ürünlerinin, Türkiye genelindeki arıtma tesislerinin kullanımına satış ve servis ağı ile sunarak, su analiz sistemlerinde önde gelen markalardan biri olmayı hedeflemiştir. Solar Lab, daimi bir gelişim içinde olan, kullanıcılarına kolaylık ve memnuniyet sağlayan en üst seviyede cihazları ve tecrübeli kadrosu ile her türlü su analizi için yüksek kalite sunar.

Su ile ilgili sağlık riskleri nedeni ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) , su içinde  bulunabilen 200’ü aşkın madde için referans değerler yayınlamıştır. Bu değerler çeşitli ülkelerin hidrojeolojik koşulları ile bir araya geldiğinde spesifik limit değerlerin tanımlanmasına temel oluşturmaktadır. İşte bu sebeple su, çoğu ülkede çeşitli kanun, sınırlama ve standartların temel konusu olarak göze çarpmaktadır. Bu standartlar ve sınırlamaların birçoğu için Lovibond ; güçlü , güvenilir ve hassas analiz sistemlerini hizmetinize sunmaktadır.

Lovibond  ailesinin yeni katılan ve göze çarpan modelleri;

● Lovibond MD100/200 Fotometre Serileri

●Lovibond MD600 Çok Parametreli Fotometre

● Lovibond SD300 pH Metre

●Lovibond Sepctro Direct, Spektrofotometre

●Lovibond RD125 Termoreaktör

●Lovibond BOD 600 serisi Biyolojik Oksijen Ölçer

●Lovibond TB 211 Bulanıklık Ölçer

●Lovibond Jar Test Cihazı

Lovibond ailesine yeni katılan serilerinden biri olan MD100/200 Fotometre  yüksek kalitede en son teknolojiye uyacak şekilde tasarlanmıştır. Testlerde zaman kazandırmak için ‘’OTZ’’ bir kez sıfırlama özelliği ile kullanıcı dostu bir modeldir.  Kesin ve çoğaltılabilir sonuçlar çok kısa sürede kolay yöntemlerle elde edilir. Kaydırma hafızası ve N.I.S.T izlenebilirliği vardır. Talep edilen test metodu için kalibrasyon sertifikası ücretsiz olarak teslim edilir.

Geliştirilmiş ve yeni modellerinden MD600 Fotometre; 70 kimyasal parametre üzerinde içme suyu, atık su, havuz suları ve endüstriyel proses sularında tüm değerleri kolaylık ile ölçebileceğiniz saha tipi yeni bir fotometre modelidir. Bilgisayar bağlantı ünitesi ile testlerinizi bilgisayara transfer edebilirsiniz. Su geçirmezdir  ve otomatik dalga boyu seçimi yapabilirsiniz.

Lovibond RD125 Termoreaktör Ünitesi ile kimyasal oksijen ihtiyacı toplam azot ve toplam fosfor gibi testlerin ısıtılmasında kullanılır. Dokunmatik tuş takımı ile sıcaklık ve zaman ayarlaması kolaylıkla yapılır. Bir Lovibond  Termoreaktörde aynı anda  16 mm çapında  24 adet tüp ısıtılabilir.

Bulanıklık testlerinde kullanılan Türbidimetre modellerinden biri olan TB 211 ,pil değiştirmeden 600 test yapma kapasitesine sahiptir. Renkli sıvılarda ölçüm yapabilir. Kolay kullanılır. Ölçüm aralığı çok geniş olduğu için çeşitli uygulamalar için kullanılabilir. Hafif ve pratiktir.

Jar test uygulamaları  için tasarlanmış olan Lovibond Jar Tester, bir dizi çökeltme işlemleri ve yağış etkinliğini test etmektedir. 4 karıştırma üniteli ve 6 karıştırma üniteli modelleri bulunur. 4 karıştırma üniteli model taşınabilir olarak tasarlanmıştır. Zamanlayıcı özelliği, dijital ekranı, karıştırma bıçakları yükseklik ayarı ile kolay uygulama sağlar. Araştırma merkezlerinde, üniversitelerde, laboratuvarlarda atık su arıtım merkezlerinde kullanılabilir.

BOD kapalı bir sistemde basınç farkı ile ölçülebilmektedir. 3 günden uzun test dönemi için Entegre belleğe sahiptir. Entegre bellek her 24 saatte bir otomatik olarak verileri kaydeder. İndüktif karıştırıcı sistemi vardır. Böylelikle sabit hızda karışım sağlar. Karıştırıcı sistemi mekanik bileşenler içermez.

7 bilge adamdan biri kabul edilen Miletus’lu Thales suyu, her şeyin başladığı ve en sonunda geri döndüğü kaynak olarak tanımlamıştır. Susuz bir hayat düşünülemez. Sağlıklı bir toplum ve çevre için sularda düzenli olarak doğru analizler yapılması insan sağlığına ve doğaya verilen değeri gösterir.

Solar Lab, teknolojik atılım içinde  ‘’Önce İnsan’’ ve  ‘’Çevreye Saygı’’ ilkelerinden hareketle, topluma ve çalışanlarına fayda sağlamak, mükemmellik anlayışını tüm iş ortakları ile paylaşmak ve yalnızca ürünlerinde değil tüm faaliyetlerinde kalite ve güven sağlayarak müşteri memnuniyetini ve güvenini kazanmak için çalışmaktadır. 

Yorumlar
Yorum yap